+372 5342 2512
Menu

Veelkord sõltuvustest

Mis on sõltuvus? Miks ta tekib? Miks see halvab meie mõistuse? Miks mõni seda tunnistab, mõni aga elu lõpuni eitab? Mis hetkel tekib soov välja tulla? Kas sellest on üldse võimalik välja tulla ja “paraneda”?

Sõltuvus. Jah, ühiskond tunnistab alkoholisõltuvust ja on olemas ma mängusõltlased. Ka suitsetamist tunnistatakse sõltuvusena. Muidugi narko- ja ravimisõltlased. Ja praeguse ajastu noorte lipulaev – nutisõltuvus. Ja siis meie igapäeva elu osa, mille “sõltuvust tekitavust” osaliselt vist ei tunnistatagi – toit.

EKSS ütleb, et sõltuvus = olenevus, mõjutatavus. Ehk siis me võime sõltuvusse sattuda kõigest, mis meid mõjutada võib või mis meid paneb “olema”. Sageli võib see olla midagi, millest meile mingil elu perioodil väheks jäi või mis meile keelatud oli (nt alkohol, tubakas on ju seadusega kuni 18. eluaastani keelatud ) – aga keelatud vili võib tunduda magus. Kuni ühel hetkel on sellest “keelatud viljast” saanud harjumus ning järgmisel hetkel puudub oskus sellest loobuda. Võib-olla ka tahtmine, sest nüüd “ma ju võin”.

Toidusõltuvus. Mis see on – Emotsioon? Lapsepõlvest meelde jäänud lohutus? Filmidest mõjutatud üksinduse leevendaja? Vabandus? Või õigustus?

Doreen Virtue on oma raamatus “Painav söögiisu” kirjeldanud emotsionaalset näljatunnet kui ootamatut isu teatud toidu järele, mis on edasilükkamatu ja mille puhul söömine toimub automaatselt ning täiskõhu tunnet ei teki. Hiljem võib painata inimest süü- ja häbitunne. Füüsiline näljatunne seevastu tekib järkjärgult ning seda on võimalik edasi lükata. Näljatunne on kõhus ning söömine on võimalik lõpetada, kui tekib täiskõhu tunne ehk söömisprotsess on teadlik.

Kuidas see tekib? Emotsionaalse söömise ja toidusõltuvuse üheks põhjustajaks võib pidada piiratud toiduvalikut – näiteks range dieediga sportlased, allergikud, toidutalumatus(t)ega inimesed. Samuti võivad mõjuriteks olla emotsionaalne või eelnev kehv majanduslik taust, piirkonna eripärad (nt väikesest linnas või maakohast suurde linna kolimine, kus on toidu valik oluliselt laiem ja uusi avastusi ka seetõttu rohkem). Lisaks võib mõjutada inimese enda vabatahlik toitumiseelistus (vegan, paleo, toortoitumine), kus toidu valik on piiratud ning piisava teadlikkuse puudumise korral võib tekkida toitainete defitsiit.

Samuti ei tohi ära unustada spetsiifilisi toitumishäired, mille tekkimise mõjuriteks võivad samamoodi olla nii negatiivne kehakuvand, emotsionaalne seisund kui mõjutatavus ühiskonna poolt.

Ja kui nüüd mõelda, et sõltuvus = tabu ja sellest ei tohiks rääkida ega isegi mitte tunnistada, et selline Deemon on keha vallutanud, siis jäävadki palju inimesed abita ja tulemused kajastuvad pigem rahvastiku üldises rasvumises ja vaimse tervise süvenevates probleemides. Aga see on ju vaid statistika. Ja mind see ei puuduta ju …….. kuni ühel hetkel saad aru, et oled surnud ringis.

Kehakaal tõuseb, koid närivad kapis riideid kitsamaks, aga aju nõuab suhkrut ja kiireid süsivesikuid aina enam ja enam. Ja mis siis saab – mitte midagi. Kuskil abi ei saa, sest toit ei saa ju sõltuvust tekitada – ütlevad inimesed, kes pole seda kunagi kogenud ja riigisüsteem, kus sellist mõistet hoopiski ei eksisteeri. Ja nii seisadki valiku ees – kas olla piisavalt tugev ja iseseisev ning murda sõltuvusest läbi või alluda ja jätkata ning olla tulevikus vaid üks number statistikas.

Ma usun, et enamus meist sooviksid olla tugevad ja uhked, et on sõltuvusest läbi murdnud. Kuid kui paljud seda tegelikult suudavad? Seda oskame öelda vaid oma elu viimasel hetkel, sest seni püsib võimalus kukkuda tagasi.

Aga proovima peab!

Ja selleks on Doreen andnud head soovitused:

  • võta endale 15-minutiline mõttepaus,
  • mine toidu juurest eemale või hävita isu tekitav toit (mitte seda suhu pistes!),
  • kui tunned, et tegu on “suu näljaga”, pese hambad ja joo klaas vett,
  • küsi endalt: “Kas ma tunnen parasjagu hirmu, viha, häbi või olen pinges?”,
  • asenda käesolev moment ja ütle endale: “Ma armastan ennast!”.

Iga väiksem astutud samm paremuse poole on parem kui paigalseis 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga